Miastēnija un grūtniecība


Komplikāciju risks grūtniecības laikā sievietēm ar miastēniju, ir lielāks, bet, ja grūtniecības laikā regulāri apmeklēt ārstus un ievērot norādījumus, var veiksmīgi piedzemdēt veselu bērnu. Sievietei ar miastēniju, plānojot grūtniecību, obligāti jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu.

 

Vai bērns var pārmānot miastēniju?

Sievietes, ar iegūtu autoimūnu formu nekad nenodod slimību saviem bērniem.

Vairumā gadījumu miastēnija ir iegūta autoimūna slimības forma, kura ir saistīta ar antivielu veidošanos pret acetilholīna receptoriem vai olbaltumu - muskuļu specifisko kināzi (anti-MuSK).

Sievietes, ar iegūtu autoimūnu formu nekad nenodod slimību saviem bērniem. Risks pastāv tikai sievietēm ar iedzimtu miastēnijas formu, kas ir retāk sastopama un izpaužas zīdaiņa vecumā vai bērnībā.

 

Kā miastēnija ietekmē dzemdības?

Sievietes ar miastēniju var veiksmīgi dzemdēt bērniņu dabīgā ceļā, bet sakarā ar lielāku nogurumu dzemdību laikā, vienmēr jāapsver variantu ķeizargrieziena veikšanai.

 

Vai mans bērns būs vesels?

Kopumā bērniem, kas dzimuši sievietēm ar miastēniju, iedzimtu defektu risks nav lielāks. Tomēr bērnam pastāv tā saucamas tranzitoras neonatāla miastēnijas attīstības risks, taču slimība veiksmīgi ārstējās.

Bērnam būs nepieciešama īslaicīga, dažas dienas vai nedēļu ilga, ārstēšana, līdz brīdim, kad no mātes saņemtās antivielas tiks izvadītas vai spontāni sabruks. Zīdaiņi, kuriem ir bijusi neonatāla miastēnija, attīstās pilnībā normāli.

Rets iedzimts defekts, kurš saistīts ar miastēniju, ir artrogripoze. Slimība izpaužas ar muskuļu vājumu un locītavu deformāciju, ko bērniņam var pamanīt jau pēc piedzimšanas. Augstāks risks dzemdēt bērnu ar artrogripozi ir sievietēm ar lielu antivielu daudzumu, specifisku antivielu apakštipu pret zīdaiņa acetilholīna receptoriem.

Artrogripozes smagas formas ir iespējams noteikt ar ultraskaņas izmeklējumu pirms dzemdībām.

 

Kā miastēnijas ārstēšanai pielietoti medikamenti ietekmē bērniņa ieņemšanu un grūtniecību?

Sievietēm ar miastēniju, nogurums var būt daudz izteiktāks.

Pirms grūtniecības plānošanas obligāti jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, lai labāk izprastu gaidāmās fizioloģiskās pārmaiņas grūtniecības laikā.

Grūtniecības laikā sievietes bieži jūt nogurumu. Sievietēm ar miastēniju, nogurums var būt daudz izteiktāks. Tādi medikamenti kā piridostigmīns (kalimīns, Kalymin®), nekādīgi neietekmē spēju ieņemt un iznēsāt bērniņu.

Daudzi pacienti ar miastēniju lieto imūnsistēmu ietekmējošus medikamentus - glikokortikoīdus (prednizolons), azatiopirīnu un citus. Lietojot augstāk minētus preparātus, būtiski apspriest un izvērtēt grūtniecības riskus ar savu ārstējošo ārstu. Kopumā pēc nepieciešamības, glikokortikoīdu un azatioprīna lietošanu var turpināt arī grūtniecības laikā.

 

Kā grūtniecība ietekmē slimības norisi?

Apmēram trešdaļai pacientēm ar miastēniju, grūtniecības pirmajā trimestrī var būt slimības paasinājums. Novērots, ka grūtniecības otrajā un trešajā trimestrī miastēnijas simptomi, izņemot vispārēju nogurumu, mazinās.

 

Iespējamas komplikācijas dzemdību laikā.

Dzemdības notiek tikai stacionārā. Vienmēr ir apsverams jautājums par ķeizargrieziena veikšanu sakarā ar sievietes pastiprinātu nogurumu dzemdību laikā.

Salīdzinot ar citiem jaundzimušajiem, bērniem, kas dzimuši mātēm ar miastēniju netika novērotas atšķirības dzimšanās svarā, dzimšanas laikā, kā arī iedzimtu defektu vai nedzīvi dzimušu bērnu skaita ziņā.