Intravenozie imūnglobulīni


Kas ir intravenozie imūnglobulīni (IVIg)?

IVIg ir intravenozais imūnglobulīns kas ir pazīstams kā kopējais cilvēka gamma globulīns jeb vienkāršais gamma globulīns. IVIg jau gadu desmitiem tiek izmantoti modernajā medicīnā lai ārstētu daudzas infekciozas, iekaisīgas un autoimūnas saslimšanas, tajā skaitā arī miastēnija. Šie preparāti indicēti atsevišķām pacientu grupām ar autoimūnu miastēniju, lai nodrošinātu efektīvu ārstēšanu.

 

Kā darbojas intravenozie imūnglobulīni?

Tiek uzskatīts, ka IVIg ietekmē imūnās sistēmas funkciju, kas nodrošina antivielu veidošanu, tomēr precīzs darbības mehānisms vēl nav zināms.

 

Intravenozie imūnglobulīni, no asinīm ražots preparāts. Vai to var uzskatīt par drošu preparātu?

Imūnglobulīni tiek uzskatīti par ļoti drošu preparātu, ņemot vērā to ietekmi uz infekcijām un vīrusiem. Donoriem tiek veikts speciāls skrīnings. Imūnglobulīnu apstrādes rezultātā tiek inaktivētas tādas infekcijas kā HIV un hepatīts B un C. Turklāt tas ir produkts, kas tiek ražots no vairāku donoru asinīm.

 

Imūnglobulīnu iespējamas blakusparādības

Intravenozie imūnglobulīni ir salīdzinoši droši lielākajā daļā gadījumu, tomēr pastāv atsevišķi blakusefekti. Daļai pacientu var attīstīties galvassāpes, drebuļi un sāpes infūzijas laikā. Šajos gadījumos var būt noderīgi palēnināt infūzijas ātrumu un lietot medikamentus, kas atvieglo simptomātiku.

Daļai pacientu var parādīties nespēks, drudzis vai slikta dūša. Šie simptomi var ilgt līdz pat 24 stundām pēc infūzijas pārtraukšanas. Atsevišķos gadījumos var parādīties migrenoza tipa galvassāpes, aseptisks meningīts, ādas reakcijas vai citas dažādas alerģiska tipa reakcijas. Tā kā imūnglobulīnu sastāvā ir augstas koncentrācijas proteīns, reizēm var tikt traucēta asinsrite un izmainīta asinsrece.

 

Kādā veida tiek ievadīti imūnglobulīni?

Imūnglobulīnus ievada intravenozi. Medikaments infūzijas veidā lēni, tiek ievadīts vēnā stundu laikā. Nepieciešamā deva tiek piemeklēta individuāli, ņemot vērā pacienta svaru. Bieži ir nepieciešamas vairākas infūzijas, kas tiek ievadītas triju līdz piecu dienu laikā.

 

Kādos gadījumos ir nepieciešami imūnglobulīni?

Miastēnijas ārstēšanai imūnglobulīnus nozīmē individuāli un dažādu iemeslu dēļ. Viena no indikācijām ir situācijas, kad pacients tiek stacionēts ļoti smagā stāvoklī un cita terapija nav efektīva (miastēniska krīze).

Daļa miastēnijas pacientu, kas tiek ārstēti ar intravenoziem imūnglobulīniem, ātri gūst terapeitisko efektu, kamēr cita veida ārstēšana vēl nav sākusi darboties. Šī terapija ir apsverama tiem pacientiem, kuri ārstējas mājās un saņem agresīvu terapiju ar citām zālēm, bet, neskatoties uz to, tomēr pieturās smaga slimības simptomātika.