Imūnglobulīni


Kas ir IVIg un kā to lieto?

"IVIg" ir bieži lietotais akronīms vārdam "intravenozs imūnglobulīns". To sauc arī par apvienoto cilvēka gamma globulīnu vai vienkārši gamma globulīnu. IVIg jau gadu desmitiem tiek izmantots mūsdienu medicīnā dažādu infekcijas vai iekaisuma slimību ārstēšanā. Pacientiem, kuriem trūkst antivielu, kas nepieciešamas, lai cīnītos pret infekciju, IVIg aizstāj zaudētās antivielas. Kopš 1984. gada IVIg plaši izmanto dažādu autoimūnu neiroloģisku traucējumu, tostarp miastēnijas, ārstēšanā. Pētījumi liecina, ka IVIg ir efektīva ārstēšana daudziem pacientiem ar autoimūnu miastēniju.

Kā IVIg darbojas?

Šķiet, ka IVIg ietekmē antivielu darbību vai veidošanos imūnsistēmā. Precīzs mehānisms, kā IVIg darbojas, veiksmīgi ārstējot miastēniju un citus autoimūnus traucējumus, nav pilnībā saprotams.

Tā kā IVIg ir asins produkts, vai tas ir drošs?

IVIg tiek uzskatīts par ļoti drošu attiecībā uz infekciju vai vīrusu iedarbību. Donori tiek pārbaudīti, vai viņiem nav noteiktu infekciju, pirms viņiem tiek atļauts nodot asinis IVIg. IVIg apstrāde inaktivē tādas infekcijas kā HIV, B un C hepatīts. Neskatoties uz to, tas ir cilvēka asins produkts, kas nāk no vairākiem donoriem.

Kāpēc man ir izrakstīts IVIg?

Jums var izrakstīt IVIg vairāku iemeslu dēļ. Daudziem cilvēkiem IVIg tiek noteikts īstermiņa lietošanai. Visizplatītākais lietojums ir paasinājuma ārstēšana, ja pacientam ir simptomu pasliktināšanās, neskatoties uz citām ārstēšanas metodēm. IVIg lieto, lai ārstētu pacientus, kuriem ir krīze vai kuriem ir gaidāmās krīzes pazīmes. IVIg var izrakstīt arī, lai cilvēks pirms operācijas sasniegtu optimālu stāvokli. Pacientus ar MG, kuri tiek ārstēti ar IVIg, var stabilizēt, dodot laiku citu ārstēšanas veidu uzsākšanai. Ja citas terapijas nav efektīvas simptomu ārstēšanā, ārsts var izrakstīt IVIg kā uzturošo terapiju.

Vai ir nelabvēlīga ietekme, kas rodas, lietojot IVIg?

Lielākā daļa cilvēku ar MG panes IVIg labi. Tomēr var rasties vairākas nelabvēlīgas blakusparādības. Jums var rasties galvassāpes, drebuļi un sāpes infūzijas laikā. Infūzijas ātruma palēnināšana un zāļu lietošana var mazināt šos simptomus. Jums var būt arī nogurums, drudzis vai slikta dūša, kas var saglabāties līdz 24 stundām pēc infūzijas. Citas blakusparādības var būt galvassāpes, izsitumi vai smagāka alerģiska reakcija. Tā kā IVIg ir ļoti koncentrēts proteīns, tas var traucēt asins plūsmu un recēšanu, retāk arī nieru darbību.

Kādas ir citas problēmas saistībā ar IVIg lietošanu?

IVIg ir dārgs, un tāpēc to bieži neizraksta kā pirmās līnijas uzturošo terapiju.

Kā tiek ievadīta ārstēšana ar imūnglobulīnu?

IVIg terapija tiek ievadīta intravenozi. Zāles tiek ievadītas lēnām vairāku stundu laikā. Deva ir atkarīga no Jūsu ķermeņa masas. Jūs var ārstēt ar infūziju sēriju trīs līdz piecu dienu laikā, kas atkārtojas ar ārsta noteiktu intervālu. Dažiem pacientiem infūzija tiek ievadīta ārsta kabinetā, bet citiem tā var būt mājās, izmantojot mājas veselības aģentūru. Ja esat bijis stipri novājināts vai jums ir gaidāmās krīzes simptomi, jūs, iespējams, tiksiet ārstēts slimnīcā. Var būt nepieciešama nedēļa vai divas, pirms jūtat uzlabošanās sākumu, lai gan tas katram pacientam ir atšķirīgs. IVIg uzlabošanās ilgums ir atšķirīgs, bet parasti tas ir no dažām nedēļām līdz dažiem mēnešiem.