Terapeitiskā plazmas apmaiņa


Miastēnija (MG) ir autoimūna slimība. Normālos apstākļos organisma imūnsistēma aizsargā no infekcijām un no baktēriju un vīrusu iekļūšanas. Autoimūnu slimību, piemēram, MG, gadījumā imūnsistēma ražo antivielas, kas vērstas uz normāliem audiem un izraisa nevēlamas blakusparādības. MG gadījumā šīs antivielas pašlaik ietver acetīlholīna receptoru (AChR) antivielas, anti-muskuļu specifiskas tirozīnkināzes (MuSK) antivielas, zema blīvuma ar lipoproteīniem saistītas proteīna 4 (LRP4) antivielas un citas, kas tiek pētītas. Šīs antivielas uzbrūk olbaltumvielām neiromuskulārajā sinapsē, izraisot muskuļu vājumu. Terapeitiskās plazmas apmaiņas laikā šīs patoloģiskās antivielas tiek izvadītas no asinsrites, kā rezultātā uzlabojas muskuļu spēks.

Kas ir terapeitiskā plazmas apmaiņa?

Terapeitiskā plazmas apmaiņa ir antivielu mediētu slimību, piemēram, MG, ārstēšana.
Šīs procedūras laikā, asinis tiek sadalītas šūnās un plazmā (šķidrums). Daļa no plazmas tiek atdalīta un parasti aizstāta ar sterilu šķidrumu, iegūtu no cilvēka, ko sauc par albumīnu, vai plazmu. Procedūru bieži sauc par plazmas apmaiņu (PLEX) vai plazmaferēzi.

Kāpēc man varētu būt noteikta terapeitiskā plazmas apmaiņa?

Terapeitisko plazmas apmaiņu var noteikt, lai:
• Stabilizētu strauju muskuļu spēka samazināšanos, ieskaitot ievērojamas grūtības runāt, norīt un elpot
• Optimizētu MG stāvokli pirms operācijas
• Pievienotu pašreizējai ārstēšanai, ja pašreizējās terapijas formas nenodrošina pietiekamu slimības kontroli.

Kā terapeitiskā plazmas apmaiņa darbojas pie MG?

Process likvidē antivielas, kas traucē neiromuskulāro savienojumu. Šo patogēno antivielu likvidēšana ļauj atjaunot normālu aktivitāti neiromuskulārajā sinapsē, kā rezultātā uzlabojas muskuļu spēks.

Cik terapeitiskās plazmas apmaiņas man būs nepieciešams un kur tās tiks veiktas?

Apmaiņu skaits ir atkarīgs no tā, vai tas ir paredzēts profilaktiskai ārstēšanai vai krīzei.
Profilaktiskā ārstēšana: Jūsu neirologs sadarbosies ar Jums un aferēzes komandu, lai noteiktu nepieciešamo ārstēšanas reižu skaitu, pamatojoties uz jūsu MG statusu un pazīmēm/simptomiem. Ārstēšanas iespējas svārstās no trīs līdz sešām procedūrām katras 24 līdz 72 stundas vai vienreizējām procedūrām nedēļā, divām reizēm nedēļā vai mēnesī, līdz pazīmes un simptomi samazinās.
Krīze: Ja piedzīvo MG krīzi, terapeitiskā plazmas apmaiņa var ievērojami uzlabot pazīmes un simptomus. Veselības aprūpes komanda novērtēs jūsu neiroloģisko stāvokli, muskuļu spēku un dzīvībai svarīgās pazīmes, lai varētu noteikt nepieciešamo ārstēšanas reižu skaitu. Kopumā pacients ar MG krīzi saņem agresīvāku terapeitisko iejaukšanos, un viņam būs terapeitiskas plazmas apmaiņas procedūras ik pēc 24 līdz 48 stundām 5 līdz 6 reizes, līdz pacients kļūst stabils. Terapeitisko plazmas apmaiņu var veikt gan slimnīcā, gan ambulatori. Procedūru var veikt, izmantojot divas dažādas piegādes sistēmas:
• Perifēro vēnu piekļuve, ja jums ir piemērotas vēnas.
• Dubultā lūmena centrālā venozā katetra vai zemādas porta izvietošana.

Cik ilgi notiek terapeitiskā plazmas apmaiņa?

Laiks, kas pavadīts pieslēgtam pie aparāta, var ilgt no vienas līdz trim stundām. Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, jūsu svara, auguma, apmaināmās plazmas daudzuma, katetra veida (perifērā vai centrālā) un katetra veiktspējas.

Kā es jutīšos pēc terapeitiskās plazmas apmaiņas?

Daudzi pacienti pēc procedūras jūtas labi. Citi var justies noguruši vai viņiem var būt galvas reiboņi. Ja procedūra tiek veikta ambulatori, tad kādam vajadzētu Jūs aizvest mājās.

Cik ātri ārstēšana sāks darboties?

Salīdzinot ar citām ārstēšanas metodēm, terapeitiskā plazmas apmaiņa darbojas ātri, lai palielinātu spēku. Jūs, iespējams, pamanīsiet uzlabojumus jau pēc pirmajām procedūrām.

Cik efektīva ir procedūra?

Efektivitāte var atšķirties, bet lielākā daļa cilvēku, kuri 1 līdz 2 nedēļu laikā ir saņēmuši piecas terapeitiskās plazmas apmaiņas, var palikt spēcīgāki uz laiku līdz 2 mēnešiem. Pēc šī laika vājums var atgriezties, jo patogēnās antivielas atgriežas iepriekšējā līmenī asinsritē un neiromuskulārajā sinapsē.

Kādas ir iespējamās nelabvēlīgās sekas?

Biežas blakusparādības var būt sirdsdarbības ātruma vai asinsspiediena izmaiņas, svīšana vai ģībonis, reibonis vēdera sāpes. Retas, nelabvēlīgas blakusparādības: asiņošana (asinsreces faktoru samazināšanas rezultātā), alerģiska reakcija (nieze, izsitumi) uz procedūras laikā izmantotajiem šķīdumiem. Lielākā daļa cilvēku ļoti labi panes terapeitisko plazmas apmaiņu, un ārstēšanas laikā viņiem nav problēmu.

Es esmu uztraucies par terapeitisko plazmas apmaiņu!

Ir normāli justies nervozam par jebkuru jaunu procedūru. Trauksme par terapeitisko plazmas apmaiņu - īpaši pirmo ārstēšanas procedūru laikā - ir tikai dabiska, un to var radīt paaugstināta jutība pret jaunajām sajūtām, kas izzudīs, kad būsiet pieraduši pie procedūras. Noderīgi veidi, kā sagatavoties un mazināt bailes, ir- saruna ar kādu, kurš ir ārstējies ar terapeitisku plazmas apmaiņu, un savu baiļu un pārdzīvojumu apspriešana ar savu ārstu un aferēzes komandu.