Efgartigimods


Efgartigimods un Myasthenia Gravis?

Efgartigimods ir apstiprināta ģeneralizētas myasthenia gravis (gMG) ārstēšanas metode. Tā ir paredzēta, lai samazinātu cirkulējošo pašreaģējošo antivielu skaitu, kas kļūdaini uzbrūk veseliem audiem gMG.

Kā Efgartigimods darbojas?

Antivielas jeb imūnglobulīni ir olbaltumvielas, ko imūnsistēma ražo, reaģējot uz svešām molekulām, kas iebrūk organismā. Tās ir sadalītas piecās klasēs: IgG, IgA, IgM, IgD un IgE. Katra klase darbojas nedaudz atšķirīgi.

Lielākā daļa antivielu asinīs un citos ķermeņa šķidrumos pieder pie IgG klases, tāpat kā pašreaģējošās antivielas, kas veicina myasthenia gravis (MG) attīstību. Lielākajai daļai pacientu ar MG šīs antivielas ir vērstas uz acetilholīna receptoriem (AChR), proteīniem, kas ir svarīgi neiromuskulārai komunikācijai. Parasti ķīmiska viela, ko sauc par acetilholīnu, saistās ar ACHR un signalizē par muskuļu kontrakciju. Antivielas, kuru mērķis ir AChR, novērš acetilholīna efektīvu saistīšanos ar tā receptoriem, un nervu šūnas nevar nosūtīt spēcīgu signālu muskuļiem, izraisot muskuļu vājuma simptomus.
IgG antivielas, kas cirkulē asinsritē, galu galā tiek sadalītas un apstrādātas. Proteīns, ko sauc par jaundzimušo Fc receptoru (FcRn), palīdz stabilizēt IgG antivielas un novērst to sadalīšanos.

Efgartigimods darbojas, bloķējot FcRn, tādējādi palielinot ātrumu, kādā tiek iznīcinātas IgG antivielas, ieskaitot tās, kas izraisa MG. Samazinot antivielu līmeni, kas izraisa slimību, tiek uzlaboti miastēnijas simptomi.

Efgartigimods nav specifisks MG izraisošām antivielām, un tas iedarbosies arī uz citām IgG antivielām, ko imūnsistēma producē, reaģējot uz infekciju.

Kam nevajadzētu lietot Efgartigimodu?

Nav zināmu kontrindikāciju zāļu lietošanai.

Kā tiek parakstīts Efgartigimodu?

Efgartigimodu ievada kvalificēts veselības aprūpes speciālists infūzijas veidā asinsritē. Infūzijas ilgums – 1 stunda. Pacienti sākotnēji saņem iknedēļas infūzijas četras nedēļas, un, pamatojoties uz viņu klīnisko atbildes reakciju, tiek noteikti papildu ārstēšanas cikli. Jauna cikla uzsākšanas drošums agrāk nekā 50 dienas pēc iepriekšējā cikla sākuma nav pierādīts.

Biežas Efgartigimoda blakusparādības

Visbiežāk novērotās blakusparādības, kas saistītas ar Efgartigimoda lietošanu, ir šādas:

  1. elpceļu infekcijas
  2. galvassāpes
  3. urīnceļu infekcijas

Infekcijas un Efgartigimods

Pacienti, kuri lieto Efgartigimodu, var būt jutīgāki pret infekcijām. Klīniskajos pētījumos visbiežāk ziņotās infekcijas bija infekcijas, kas skāra elpceļus un urīnceļus, un lielākā daļa ziņoto infekciju bija vieglas vai vidēji smagas.

Pacienti jānovēro, vai nerodas infekcijas klīniskās pazīmes.

Grūtniecība un zīdīšanas periods

Nav pieejami dati par Efgartigimoda lietošanu grūtniecības laikā cilvēkiem vai par Efgartigimoda klātbūtni mātes pienā.

Preklīniskos pētījumos nebija patoloģiskas augļa attīstības pazīmes, kad mātēm (žurkām vai trušiem) tika ievadīts Efgartigimods devās līdz 100 mg / kg dienā. Zāļu lietošana žurkām grūtniecības un zīdīšanas laikā neizraisīja nelabvēlīgu ietekmi uz attīstību.

Pacientēm, kuras ir grūtnieces vai kuras Efgartigimoda lietošanas laikā vēlas grūtniecību vai barošanu ar krūti, to jāapspriež ar savu ārstu.