Ravulizumabs


Ultomiris un Myasthenia Gravis?

Ultomiris (ravulizumab) ir komplementa inhibitors, kas apstiprināts, lai ārstētu pieaugušos ar ģeneralizētu myasthenia gravis (gMG), kuriem ir pozitīvas antivielas, kas vērstas pret acetilholīna receptoru (anti-AChR) - visizplatītāko MG izraisošo antivielu veidu. Terapija sākotnēji tika izstrādāta 2021. gadā.

Kā Ultomiris darbojas?

MG gadījumā organisma imūnsistēma kļūdaini uzsāk uzbrukumu molekulām, kurām ir galvenā loma komunikācijā starp nervu un muskuļu šūnām, galu galā izraisot tādus simptomus kā muskuļu vājums. Šo autoimūno uzbrukumu izraisa pašreaģējošas antivielas, visbiežāk anti-AChR. Šajā autoimūnajā uzbrukumā nozīme ir arī imūno proteīnu grupai, kas pazīstama kā komplementa kaskāde.

Komplementa kaskāde sastāv no olbaltumvielu grupas, kas parasti pastāv asinīs neaktīvā stāvoklī. Kad antiviela, piemēram, anti-AChR, saistās ar savu mērķi, tā var izraisīt komplementa kaskādes aktivāciju, kas darbojas nedaudz kā domino sērija. Kad tiek aktivizēts pirmais komplementa proteīns, tas aktivizē nākamo, kas aktivizē nākamo un tā tālāk, galu galā izraisot spēcīgu iekaisuma reakciju.

Viens no pirmajiem komplementa aktivācijas soļiem ir proteīns, ko sauc par C5, kas sadalās divās apakšvienībās - C5a un C5b -, kas turpina veicināt turpmāku iekaisumu. Ultomiris ir uz antivielām balstīta terapija, kas paredzēta, lai saistītos ar C5 un novērstu šo šķelšanos, tādējādi kavējot komplementa kaskādes aktivāciju, kas palīdz apturēt autoimūnus bojājumus gMG.

Tās darbības mehānisms ir gandrīz identisks Soliris (ekulizumabam), vecākai apstiprinātai gMG terapijai. Ultomiris tika izveidots, ieviešot nelielas izmaiņas C5 saistošās antivielas ķīmiskajā struktūrā, kas veido Soliris. Izmaiņas tika izstrādātas, lai padarītu terapiju stabilāku un ilgāku organismā, tādējādi ļaujot to retāk lietot. Soliris uzturošās devas ievada ik pēc divām nedēļām, bet Ultomiris ievada ik pēc astoņām nedēļām.

Kam nedrīkst lietot Ultomiris?

Ultomiris nedrīkst lietot neviens, kam ir pastāvīga infekcija ar Neisseria meningitidis – baktērijām, kas izraisa nopietnu slimību, ko sauc par meningokoku slimību.

Terapiju nedrīkst lietot arī pacientiem, kuri nav vakcinēti pret Neisseria meningitidis, ja vien ārstēšanas atlikšanas risks neatsver iespējamo meningokoku infekcijas risku.

Kā tiek ievadīts Ultomiris?

Ultomiris ievada infūzijas veidā tieši asinsritē. Pacientiem tiek ievadīta sākotnējā infūzija, ko sauc par piesātinošo devu, kam seko uzturošās devas tik ilgi, kamēr pacients tiek ārstēts.

Biežas Ultomiris blakusparādības

Visbiežāk novērotās Ultomiris blakusparādības, par kurām ziņots klīniskajos pētījumos pieaugušajiem ar gMG, bija:

  1. caureja
  2. augšējo elpceļu infekcijas

Infekcijas

Pacienti ir jāvakcinē saskaņā ar pašreizējām vadlīnijām, un viņiem jāsaņem meningokoku vakcīna vismaz divas nedēļas pirms ārstēšanas uzsākšanas ar Ultomiris, ja vien ārstēšanas atlikšanas risks neatsver iespējamo infekcijas risku. Vakcinācija samazina meningokoku infekcijas risku gMG pacientiem, bet tā pilnībā nenovērš šādu infekciju risku, tāpēc ir nepieciešama pienācīga uzraudzība.

Lietošana grūtniecības un zīdīšanas laikā

Nav pieejami dati par Ultomiris lietošanu grūtniecības vai zīdīšanas laikā. Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka terapija var kaitēt auglim, kas attīstās. Pacientēm nav ieteicams barot bērnu ar krūti Ultomiris lietošanas laikā vai vismaz astoņus mēnešus pēc pēdējās devas.