Prednizolons


Prednizolons ir sintētisks hormons (steroīds), kas ir ļoti līdzīgs hormonam - kortizonam, kuru producē cilvēka organisms. Prednizolonu izmanto dažādu slimību ārstēšanā.

Kā darbojas prednizolons?

Prednizolons darbojas kā imūnsupresants. Imūnsistēma pasargā cilvēku no dažādu vīrusu un baktēriju izraisītu slimību attīstības. Dažu slimību gadījumā imūnsistēma producē autoantivielas pret paša organisma šūnām, izraisot nevēlamus efektus. Šīs slimības dēvē par „autoimūnajām saslimšanām”.

Prednizolons samazina antivielu producēšanu. Šis efekts nedaudz samazina organisma spēju cīnīties ar infekcijām, bet reizē arī stabilizē pārāk aktīvu imūnsistēmu. Prednizolons darbojas arī pret iekaisumu - pazemina temperatūru, mazina apsārtumu, tūsku un sāpes.

Uzsākot lietot prednizolonu, pastāv arī neliela iespēja, ka tas uz kādu laiku izraisīs vispārējo vājumu.

 

Prednizolona iespējamie blakusefekti

Nekad nemainiet prednizolona lietošanas paradumus bez sava ārsta ziņas.

Prednizolona blakusefekti ir atkarīgi no devas un medikamenta lietošanas ilguma, tādēļ visiem pacientiem tie neattīstās.

Bezmiegs un garastāvokļa maiņas - var būt gan eiforija, gan depresija. Vislabāk prednizolonu lietot no rīta, lai izvairītos no miega traucējumiem naktī.

Palielināta apetīte un svara pieaugums - prednizolons palielina apetīti, tādēļ tiek rekomendēts ievērot veselīgu uzturu, lai regulētu svaru. Tiek rekomendēts izveidot ēšanas grafiku un turēties pie tā

Organisma spēja pretoties infekcijām - prednizolons nedaudz samazina organisma spēju cīnīties ar infekcijām. Ja ir iespējams, tiek rekomendēts izvairīties no kontakta ar personām ar infekciozu saslimšanu. Uzreiz informējat savu ārstējošo ārstu, ja esat ievērojuši kādus infekcijas vai vīrusa simptomus

Kuņģa zarnu trakta traucējumi (gremošanas traucējumi, dedzināšanas sajūta vai gastrointestinālās čūlas) - prednizolons izraisa kuņģa un zarnu kairinājumu. Vienmēr iesaka lietot prednizolonu vienlaicīgi ar ēdienreizi, pienu vai antacīdiem. Medikamentu nedrīkst lietot tukšā dūšā.

Šķidruma aizture - prednizolons var izraisīt šķidruma aizturi organismā un rezultātā veidojas tūskas. To izraisa nātrija aizture un kālija izvade biežas urinācijas dēļ. Nātriju ierobežojoša un ar kāliju bagāta diēta var palīdzēt samazināt šķidruma aizturi.

Arteriāla hipertensija - prednizolons var izraisīt asinsspiediena paaugstināšanos. Nepieciešamības gadījumā, konsultējieties ar savu ārstejošo ārstu

Ādas izmaiņas – dažos gadījumos var pamanīt, ka āda var tikt ievainota, noberzta daudz ātrāk kā pirms prednizolona lietošanas un brūces dzīst ilgāk.

Ārēja izskata izmaiņas - var rasties pietūkums sejā, muguras kakla daļā vai potītēs. Atsevišķos gadījumos var parādīties akne, strijas un ādā kļūt plāna un trausla.

Osteoporoze - prednizolons izraisa kaulu trauslumu, jo palielinātā daudzumā tiek izvadīts kalcijs. Tas parasti notiek, pie ilgstošas prednizolona lietošanas. Rekomendēts prednizolona terapijas laikā papildus lietot vitamīnu D un kalciju.

Redzes traucējumi - ilgstoši lietojot prednizolonu var attīstīties glaukoma vai katarakta. Tādēļ rekomendē regulāri veikt redzes pārbaudi.

Matu augšanas izmaiņas - prednizolona lietošanas laikā mati var palikt tumšāki un/vai augt pastiprināti. Tas izzūd pēc prednizolona lietošanas pārtraukšanas.

Hiperglikēmija vai cukura diabēts - prednizolons var palielināts cukura līmeni asinīs. Rekomendē veikt regulāru cukura līmeņa asinīs noteikšanu.

Strauji pārtraucot prednizolona lietošanu, var rasties tādi blakusefekti kā nelaba dūša, vemšana, sāpes, drudzis un/vai slimības simptomu pasliktināšanās. Nekad nemainiet prednizolona lietošanas paradumus bez sava ārsta ziņas. Ja jums ir paredzēts ceļojums, tiek rekomendēts paņemt līdzi papildus medikamentu devu.

 

Cik ilgi ilgst blakusefekti?

Ja blakusefekti parādās, tie parasti saglabājas visas terapijas lietošanas laikā. Samazinot prednizolona devu, mazinās arī blakusefekti. Tomēr citi blakusefekti ir paliekoši un neizzūd arī pārtraucot prednizolona lietošanu.

 

Vai nepieciešamas ievērot specifisku diētu, lietojot prednizolonu?

Lietojot prednizolonu, tiek rekomendēts lietot sabalansētu uzturu ar augstu olbaltumvielu saturu, samazinātu sāls un ogļhidrātu daudzumu.

 

Ko darīt, ja ir aizmirsts lietot prednizolonu?

Būtu vēlams neizlaist prednizolona lietošanas reizi.

Ja tomēr aizmirstiet iedzert prednizolonu, tad rekomendē sekot šādām vadlīnijām:

    • 1. Ja aizmirstat lietot prednizolona devu tajā laikā, kad parasti, bet atcerieties to tajā pašā dienā, nekavējoties iedzeriet prednizolonu līdz ko to atcerieties;
    • 2. Ja atceraties, ka neesat vakardien lietojis prednizolonu, šodien lietojiet tikai šodien paredzēto devu, vakardienas devu papildus neuzņemiet;

 

Kā notiek prednizolona devas noteikšana?

Prednizolona lietošanas grafiks tiek izveidots, izvērtējot organisma reakciju uz prednizolonu. Nozīmējot prednizolona devu, jūsu ārstējošais ārsts izvērtēs miastēnijas smaguma pakāpi, tās simptomu kontroli un prednizolona blakusefektu attīstību.

 

Vai ir svarīgi citiem zināt, ka lietojiet prednizolonu?

Neapšaubāmi jā. Ārstiem un zobārstiem ir jāzina, ka lietojiet prednizolonu. Būtu vēlams, lai zin arī jūsu ģimenes locekļi un tuvākie draugi ārkārtas situāciju gadījumā.

Šī informācija var būt noderīga ārkārtas situācijās.