Miastēnija un medikamenti


BĪSTAMAS ZĀLES MIASTĒNIJAI

Daži medikamenti un bezrecepšu preparāti var izraisīt MG simptomu pasliktināšanos. Atcerieties pastāstīt jebkuram ārstam vai zobārstam par savu MG diagnozi. Ir svarīgi konsultēties ar ārstu pirms jebkādu jaunu zāļu lietošanas uzsākšanas, tostarp bezrecepšu zāļu vai preparātu.

Zāles, no kurām jāizvairās vai kuras jālieto piesardzīgi ar MG*

Daudzas dažādas zāles ir saistītas ar miastēnijas (MG) pasliktināšanos. Tomēr tas ne vienmēr nozīmē, ka pacientam ar MG nevajadzētu izrakstīt šīs zāles. Daudzos gadījumos ziņojumi par MG pasliktināšanos ir ļoti reti. Dažos gadījumos var būt tikai "nejaušības" saistība (t.i., nav cēloņsakarība). Turklāt dažas no šīm zālēm var būt nepieciešamas pacienta ārstēšanai, un tās nevajadzētu uzskatīt par "nepieņemamām". Ieteicams, lai pacienti un ārsti apspriestu iespēju, ka konkrēts preparāts var pasliktināt pacienta MG. Vajadzības gadījumā būtu jāapsver arī alternatīvas ārstēšanas plusi un mīnusi, ja tāda ir pieejama. Ir svarīgi, lai pacients informētu savus ārstus, ja MG simptomi pasliktinās pēc jaunu zāļu lietošanas uzsākšanas. Šajā sarakstā ir sniegtas tikai biežāk sastopamās recepšu zāles ar visspēcīgākajiem pierādījumiem, kas liecina par saistību ar MG pasliktināšanos.

Telitromicīns: Nedrīkst lietot ar MG.

Fluorhinoloni (piemēram, ciprofloksacīns, moksifloksacīns un levofloksacīns): plaša spektra antibiotikas, kas saistītas ar MG pasliktināšanos. Lietojiet piesardzīgi, ja vispār lietojat.

Botulīna toksīns: izvairieties no lietošanas.

D-penicilamīns: lieto Vilsona slimības ārstēšanai un reti reimatoīdā artrīta ārstēšanai. Cieši saistīts ar MG izraisīšanu.

Hlorohīns: Lieto malārijas un amēbas infekcijām. Var pasliktināties vai provocēt MG. Lietojiet piesardzīgi.

Hidroksihlorohīns: Lieto malārijas, reimatoīdā artrīta un vilkēdes ārstēšanai. Var pasliktināties vai provocēt MG. Lietojiet piesardzīgi.

Magnijs: potenciāli bīstams, ja to ievada intravenozi, t.i., eklampsijai grūtniecības beigās vai hipomagnēmijai. Lietojiet tikai tad, ja tas ir absolūti nepieciešams, un sekojiet stāvokļa izmaiņām.

Makrolīdu antibiotikas (piemēram, eritromicīns, azitromicīns, klaritromicīns): bieži izrakstītas antibiotikas grampozitīvu bakteriālu infekciju ārstēšanai. Var pasliktināties MG. Lietojiet piesardzīgi.

Aminoglikozīdu antibiotikas (piemēram, gentamicīns, neomicīns, tobramicīns): lieto gramnegatīvu bakteriālu infekciju gadījumā. Var pasliktināties MG. Lietojiet piesardzīgi, ja nav pieejama alternatīva ārstēšana.

Kortikosteroīdi: standarta MG terapija, bet var izraisīt pārejošu pasliktināšanos pirmo divu nedēļu laikā. 

Prokainamīds: lieto neregulāra sirds ritma gadījumā. Var pasliktināties MG. Lietojiet piesardzīgi.

Desferrioksamīns: helātus veidojošs līdzeklis, ko lieto hemohromatozei. Var pasliktināt MG gaitu.

Beta blokators: parasti tiek nozīmēts hipertensijas, sirds slimību un migrēnas ārstēšanai, bet potenciāli bīstams MG. Var pasliktināt MG gaitu. Lietojiet piesardzīgi.

Statīni (piemēram, atorvastatīns, pravastatīns, rosuvastatīns, simvastatīns): lieto, lai samazinātu holesterīna līmeni serumā. Var pasliktināt vai provocēt MG. Lietojiet piesardzīgi, ja tas ir nozīmēts, un pēc iespējas mazāko nepieciešamo devu.

Jodētas radioloģiskās pretvielas: mūsdienu kontrastvielas ir drošākas, tomēr jālieto piesardzīgi.