Okulārā miastēnija


Kas ir miastēnijas acu forma?

Acu miastēnija ir miastēnijas (MG) forma, kurā muskuļi, kas kustina acis un kontrolē plakstiņus, ir vāji.

Kādi ir izplatītākie acu miastēnijas simptomi?

Cilvēkiem ar acu MG ir redzes traucējumi redzes dubultošanās dēļ un/vai noslīdējuši plakstiņi. Viņu acis nepārvietojas kopā sadraudzīgi, tāpēc rodas redzes dubultošanās. Viens vai abi plakstiņi var noslīdēt, aizverot visu acs zīlīti vai tās daļu, bloķējot redzi. Šie simptomi var būt viegli vai smagi. Acu muskuļu vājums bieži mainās jeb fluktuē pat dienas laikā. Acu problēmas bieži pasliktinās dienas beigās vai pēc ilgstošas slodzes. Ja Jums ir acu MG, var novērot, ka dažreiz acu problēmas uz laiku uzlabojas pēc vairāku minūšu atpūtas.
Cilvēkiem ar acu MG nav apgrūtināta rīšana, runāšana vai elpošana, kā arī viņiem nav roku vai kāju vājuma. Tipiski simptomi cilvēkiem ar MG acu formu ir:

  • • Redzes dubultošanās – Redzot divus attēlus, nevis vienu. Redzes dubultošanās medicīniskais termins ir diplopija.
  • • Noslīdējuši plakstiņi – šķiet, ka acis nav pilnībā atvērtas. Ja plakstiņš aizver acs zīlīti, tad šīs acs redze tiek traucēta. Medicīniskais termins plakstiņu noslīdēšanai ir ptoze.

Kas slimo ar acu miastēniju?

Problēmas ar redzes dubultošanos un noslīdējušiem plakstiņiem bieži ir pirmie MG simptomi. Lai gan lielākajai daļai cilvēku ar MG sākumā ir tikai acu problēmas, pirmajos divos gados pēc MG simptomu parādīšanās var attīstīties arī citu muskuļu vājums. Apmēram 15% cilvēkiem ar MG ir tikai acu problēmas (acu MG). Ja laika gaitā attīstās citu muskuļu vājums, MG mainās no acu MG formas uz ģeneralizētu MG. Apmēram pusei no visiem cilvēkiem ar acu problēmām, kas saistītas ar MG, pirmajā gadā attīstās ģeneralizēta MG. Cilvēkiem, kuriem piecus gadus vai ilgāk ir bijuši tikai acu MG simptomi, visticamāk, neattīstīsies ģeneralizēta MG forma. Cilvēkiem ar acu MG ir nedaudz lielāka iespēja, ka miastēnija būs seronegatīva (nevar noteikt autoantivielas, piemēram, AChR un MuSK), salīdzinot ar cilvēkiem ar ģeneralizētu MG.

Kāpēc acu muskuļi bieži ir iesaistīti, slimojot ar miastēniju?

Var būt vairāki iemesli, kāpēc biežāk tiek iesaistīti acu muskuļi. Tomēr tas nav pilnībā skaidrs. Viena hipotēze ir tāda, ka cilvēki vieglāk var pamanīt acu vājumu nekā vieglu vājumu citās ķermeņa muskuļu grupās. Vēl viena hipotēze ir tāda, ka acu un plakstiņu muskuļi strukturāli atšķiras no muskuļiem ķermenī un ekstremitātēs. Pie tam acu muskuļi saraujas daudz ātrāk nekā citi muskuļi un nogurdinamība var izpausties ātrāk nekā citos muskuļos.

Kā ārstē miastēnijas acu formu?

Ir svarīgi runāt ar savu ārstu par Jums labāko ārstēšanas shēmu, salīdzinot simptomu smagumu un to ietekmi uz dzīves kvalitāti ar ārstēšanas riskiem un ieguvumiem. Cilvēki, kuriem galvenokārt ir kosmētiskas problēmas ptozes vai diplopijas dēļ, var apsvērt nefarmakoloģisku ārstēšanu, piemēram:

  • • Tumšu briļļu nēsāšana spilgtā gaismā.
  • • Izmantot plakstiņu lenti (īpaša veida lente, ko izmanto, lai noturētu plakstiņus atvērtus, nesavainojot tos). To var izmantot ptozei, un tas dod priekšroku zāļu terapijai, kas ietekmē imūnsistēmu: tādu līdzekļu lietošana kā glikokortikoīdi (prednizolons vai līdzīgi līdzekļi), azatioprīns, ciklosporīns vai mikofenolāta mofetils.
  • • Plākstera uzlikšana uz vienas acs. Tas ļauj cilvēkiem ar dubultošanās redzēt vienu attēlu. Ja viena un tā pati acs ir pastāvīgi aizvērta, tad redze šajā acī var pasliktināties. Tādēļ ir svarīgi mainīt plāksteri no vienas acs uz otru, lai izvairītos no neatgriezeniska redzes zuduma.
  • • Plakstiņu “kruķu” izmantošana (gudras ierīces, kas piestiprinās pie brillēm, lai turētu plakstiņus atvērtus) ptozei.
  • • Briļļu prizmu izmantošana diplopijai.

Pēdējās divas ārstēšanas metodes ir retāk sastopamas, un ir vecākas acu MG ārstēšanas metodes. Ja acu simptomi ir smagi vai invalidizējoši, var apsvērt ārstēšanu ar imūnsistēmu modulējošu terapiju. Līdzekļi, kas uzlabo neiromuskulāro transmisiju, var būt noderīgi ptozes korekcijai, bet parasti nav ļoti efektīvi diplopijai. Timektomija parasti nav ārstēšanas metode cilvēkiem ar acu MG, ja vien izpausmes nav smagas. Plakstiņu vai acu muskuļu operācija parasti netiek veikta cilvēkiem ar acu MG.