Miastēnijas terapija


Piridostigmīns

Kas ir piridostigmīns?

Piridostigmīns ir medikaments, ko lieto miastēnijas (MG) izraisīta muskuļu vājuma ārstēšanai. Miastēnijas simptomi ietver redzes dubultošanos, noslīdējušus plakstiņus, elpas trūkumu, rīšanas traucējumus un roku vai kāju vājumu.

Kā piridostigmīnu lieto miastēnijas ārstēšanā?

Lietojot piridostigmīnu iekšķīgi, tas iedarbojas dažu minūšu laikā un uzlabo iepriekš aprakstīto muskuļu vājumu. Tās darbība ilgst 3-4 stundas, tāpēc tas jālieto atkārtoti visas dienas garumā. Lasīt vairāk»

Imūnsupresanti

• Prednizolons

Prednizolons ir sintētisks hormons, ko parasti dēvē par steroīdu, precīzāk par glikokortikoīdu tipa steroīdu. Prednizolons ir ļoti līdzīgs hormonam kortizonam, ko dabiski ražo jūsu pašu ķermenis. Prednizonu lieto daudzu slimību un medicīnisku stāvokļu ārstēšanai. Ir vairāki steroīdu veidi ar dažādām darbībām. Glikokortikoīdu steroīdi ļoti atšķiras no androgēniem steroīdiem, kas ir zināmi kā "darbību uzlabojošas" zāles, kurus dažreiz izmanto dopingam. Lasīt vairāk»

• Azatioprīns

Azatioprīns ir imūnsupresīvs medikaments, kas samazina organisma imūnsistēmas darbību. Zāles, kas nomāc imūnsistēmu, lieto cilvēki ar myasthenia gravis (MG), jo MG ir autoimūns traucējums, ko izraisa patoloģisku antivielu veidošanās. Azatioprīnu lieto kā MG ārstēšanu kopš 1967. gada. Azatioprīns ir pieejams ar vispārīgo nosaukumu vai zem zīmola nosaukuma Imuran® un Atsimutin®. Lasīt vairāk»

• Mikofenolāts

Mikofenolāts mofetils ir imūnsupresīvs medikaments, kas samazina organisma imūsistēmas aktivitāti. Zāles, kas nomāc imūnsistēmu, lieto pacientiem ar myasthenia gravis (MG), jo MG ir autoimūna slimība, kuras rezultātā rodas patoloģiskas antivielas, kas vērstas pret paša pacienta muskuļu audiem, nevis svešķermeni (piemēram, baktērijām). Sākotnēji tas tika apstiprināts kā transplantācijas pretatgrūšanas līdzeklis, bet ir konstatēts, ka mikofenolāts mofetils ir noderīgs autoimūnu slimību, piemēram, MG, ārstēšanai. Lasīt vairāk»

Imūnmodulatori

• Imūnglobulīni

"IVIg" ir bieži lietotais akronīms vārdam "intravenozs imūnglobulīns". To sauc arī par apvienoto cilvēka gamma globulīnu vai vienkārši gamma globulīnu. IVIg jau gadu desmitiem tiek izmantots mūsdienu medicīnā dažādu infekcijas vai iekaisuma slimību ārstēšanā. Pacientiem, kuriem trūkst antivielu, kas nepieciešamas, lai cīnītos pret infekciju, IVIg aizstāj zaudētās antivielas. Kopš 1984. gada IVIg plaši izmanto dažādu autoimūnu neiroloģisku traucējumu, tostarp miastēnijas, ārstēšanā. Pētījumi liecina, ka IVIg ir efektīva ārstēšana daudziem pacientiem ar autoimūnu miastēniju. Lasīt vairāk»

• Terapeitiskā plazmas apmaiņa

Miastēnija (MG) ir autoimūna slimība. Normālos apstākļos organisma imūnsistēma aizsargā no infekcijām un no baktēriju un vīrusu iekļūšanas. Autoimūnu slimību, piemēram, MG, gadījumā imūnsistēma ražo antivielas, kas vērstas uz normāliem audiem un izraisa nevēlamas blakusparādības. MG gadījumā šīs antivielas pašlaik ietver acetīlholīna receptoru (AChR) antivielas, anti-muskuļu specifiskas tirozīnkināzes (MuSK) antivielas, zema blīvuma ar lipoproteīniem saistītas proteīna 4 (LRP4) antivielas un citas, kas tiek pētītas. Šīs antivielas uzbrūk olbaltumvielām neiromuskulārajā sinapsē, izraisot muskuļu vājumu. Terapeitiskās plazmas apmaiņas laikā šīs patoloģiskās antivielas tiek izvadītas no asinsrites, kā rezultātā uzlabojas muskuļu spēks. Lasīt vairāk»

Timektomija

Kas ir timektomija un kāpēc tā tiek veikta?

Timektomija ir aizkrūts dziedzera ķirurģiska izņemšana. Ir pierādīts, ka aizkrūts dziedzerim ir nozīme MG attīstībā. Tas tiek izoperēts, lai uzlabotu MG izraisīto vājumu un izņemtu timomu, ja tāda ir. Apmēram 10% MG pacientu ir aizkrūts dziedzera audzējs, ko sauc par timomu. Lielākā daļa no šiem audzējiem ir labdabīgi un mēdz augt ļoti lēni, tomēr reizēm audzējs ir ļaundabīgs (vēzis). Katrai personai, kurai diagnosticēta MG, jāveic krūškurvja CT skenēšana, lai pārbaudītu aizkrūts dziedzeri.  Lasīt vairāk»

Monoklonālās antivielas

• Rituksimabs

Rituksimabs ir izstrādāts lai ārstētu noteiktus asins vēža veidus, piemēram, ne-Hodžkina limfomu un autoimūnas slimības, piemēram, reimatoīdo artrītu. Tas tiek pētīts arī kā iespējama myasthenia gravis (MG) terapija. Lasīt vairāk»

• Ravulizumabs

Ultomiris (ravulizumab) ir komplementa inhibitors, kas apstiprināts, lai ārstētu pieaugušos ar ģeneralizētu myasthenia gravis (gMG), kuriem ir pozitīvas antivielas, kas vērstas pret acetilholīna receptoru (anti-AChR) - visizplatītāko MG izraisošo antivielu veidu. Terapija sākotnēji tika izstrādāta 2021. gadā. Lasīt vairāk»

• Efgartigimods

Vyvgart (efgartigimod) ir apstiprināta ģeneralizētas myasthenia gravis (gMG) ārstēšanas metode. Tā ir paredzēta, lai samazinātu cirkulējošo pašreaģējošo antivielu skaitu, kas kļūdaini uzbrūk veseliem audiem gMG. Lasīt vairāk»