Mikofenolāts


Kas ir mikofenolāts mofetils?

Mikofenolāts mofetils ir imūnsupresīvs medikaments, kas samazina organisma imūsistēmas aktivitāti. Zāles, kas nomāc imūnsistēmu, lieto pacientiem ar myasthenia gravis (MG), jo MG ir autoimūna slimība, kuras rezultātā rodas patoloģiskas antivielas, kas vērstas pret paša pacienta muskuļu audiem, nevis svešķermeni (piemēram, baktērijām). Sākotnēji tas tika apstiprināts kā transplantācijas pretatgrūšanas līdzeklis, bet ir konstatēts, ka mikofenolāts mofetils ir noderīgs autoimūnu slimību, piemēram, MG, ārstēšanai.

Kā darbojas mikofenolāts mofetils?

Normālos apstākļos imūnsistēma ražo olbaltumvielas, ko sauc par antivielām, kas aizsargā organismu no infekcijām (piemēram, vīrusiem un baktērijām) un no patoloģiski augošām šūnām (piemēram, vēža). Autoimūnās MG gadījumā imūnsistēma apjūk un rada patoloģiskas antivielas, kas vērstas pret paša pacienta muskuļu audiem. Nenormālās antivielas bloķē vai iznīcina svarīgus receptorus muskuļos, kā rezultātā rodas muskuļu vājums. Mikofenolāts mofetils samazina limfocītu, balto asins šūnu, kas ražo antivielas, veidošanos. Patoloģisko antivielu samazināšana MG ļauj muskuļu audiem darboties normālāk. Muskuļiem atjaunojoties, pacientiem uzlabojas muskuļu spēks.

Kā mikofenolāts mofetils tiek lietots MG ārstēšanā?

Mikofenolātu mofetilu var lietot kopā ar citu imūnsupresantu, piemēram, prednizolonu, vai kā vienīgo imūnsupresīvo līdzekli. Daudziem MG pacientiem zāles, piemēram, mikofenolātu mofetilu, lieto, lai samazinātu kortikosteroīdu (piemēram, prednizolona) devu vai pilnībā novērstu nepieciešamību pēc kortikosteroīdu terapijas. Jums var būt nepieciešami 6–14 mēneši, lai pamanītu uzlabošanos pēc mikofenolāta mofetila terapijas. Kad mikofenolāta mofetila terapija ir veiksmīga, jums vajadzētu pamanīt pakāpenisku muskuļu spēka uzlabošanos un samazinātu nepieciešamību pēc citām MG zālēm šajā laika periodā. Kad pagājis ilgāks laiks (3 – 5 gadi), lietojot mikofenolātu mofetilu, ar labu muskuļu spēku, Jūs un Jūsu ārsts varat apspriest lēnu devas samazināšanu.

Kādi ir daži īpaši jautājumi, kas jāapspriež ar savu ārstu pirms mikofenolāta mofetila uzsākšanas?

Pirms mikofenolāta mofetila izrakstīšanas Jūsu MG ārsts jums pajautās, vai Jums ir anēmija vai asins slimības, neparasta asiņošana vai zilumi, vai jebkādas vīrusu vai baktēriju infekcijas. Ja esat sieviete, ārsts vēlēsies uzzināt, vai esat grūtniece, plānojat grūtniecību vai barojat bērnu ar krūti. Ir zināmi gadījumi, kad, pacientēm, kuras lieto mikofenolātu mofetilu, bija pirmā trimestra grūtniecības patraukšana un augļa iedzimtas anomālijas. Sievietēm, kuras plāno grūtniecību vai kurām iestājas grūtniecība mikofenolāta mofetila lietošanas laikā, ar savu ārstu jāapspriež iespējamie riski un iespējas. Sievietēm reproduktīvā vecumā ieteicams vienlaicīgi lietot divus kontracepcijas veidus, ja tiek lietots mikofenolāts mofetils.

Kā jālieto mikofenolāts mofetils?

Mikofenolāts mofetils ir iekšķīgi lietojams preparāts, kas tiek izrakstīts, pamatojoties uz jūsu ķermeņa masu. Mikofenolātu mofetilu ir jāuzņemt tieši tā, kā noteicis Jūsu MG ārsts. Lietojiet tableti vai kapsulu, uzdzerot ūdeni. Nesasmalciniet tableti un neatveriet kapsulu. Noteikti lietojiet šīs zāles tieši tā, kā noteikts, ar regulāriem intervāliem. Ja esat izlaidis mikofenolāta mofetila devu, lietojiet to, cik drīz vien iespējams. Ja gandrīz pienācis laiks jau nākamajai devai, lietojiet tikai šo devu. Nekad nelietojiet papildu zāles vai dubultas devas. Ir pieejama mikofenolāta mofetila šķidrā versija, ja nevarat norīt kapsulas vai tabletes.

Vai mikofenolāts mofetils mijiedarbojas ar citām zālēm vai vakcīnām?

Mikofenolāts mofetils var mijiedarboties ar citām zālēm. Šī iemesla dēļ ir svarīgi pastāstīt ārstam par visām citām zālēm, kuras lietojat. Noteikti pieminiet visas bezrecepšu zāles, uztura bagātinātājus vai jebkurus augu izcelsmes produktus, kurus lietojat. Antacīdi, vakcīnas, holesterīna līmeņa samazinoši medikamenti un zāles, kas nomāc imūnsistēmu, var mijiedarboties ar mikofenolātu mofetilu. Dzīvu vakcīnu ievadīšana nav ieteicama pacientiem, kuri tiek ārstēti ar mikofenolātu mofetilu. Nedzīvas vakcīnas (piemēram, gripas vakcīnu) var ievadīt pacientiem, kuri saņem mikofenolātu mofetilu.

Kādas ir mikofenolāts mofetila iespējamās blakusparādības?

Jūsu ārsts rūpīgi uzraudzīs Jūsu situāciju, lai konstatētu iespējamās nelabvēlīgās sekas. Cilvēki ar MG lieto daudz mazākas mikofenolāta mofetila devas nekā tie, kas to lieto, lai izvairītos no transplantāta atgrūšanas. Šī iemesla dēļ bieži sastopamā nelabvēlīgā ietekme ir ierobežota un galvenokārt saistīta ar kuņģa-zarnu trakta problēmām, tostarp sliktu dūšu un caureju, zemu leikocītu skaitu, anēmiju un ādas izsitumiem. Mikofenolāts mofetils un citi imūnsupresanti var palielināt infekciju risku. Infekcijas risks ir lielāks, ja Jūs ārstē ar vairākiem imūnsupresantiem vienlaicīgi. Ir svarīgi izvairīties no personām ar infekcijas slimībām un informēt ārstu, ja Jums rodas pastāvīgas infekcijas pazīmes. Pastāv minimāli palielināts vēža risks, kas saistīts ar mikofenolāta mofetila lietošanu.

Kā ārsts uzraudzīs pacientu, kurš lieto mikofenolātu mofetilu?

Tikšanās tiks plānotas regulāri, lai uzraudzītu jūsu progresu. Šajās konsultācijās, ārsts jums uzdos jautājumus, kā arī veiks fiziskus izmeklējumus un laboratorijas testus, kas sniedz svarīgu informāciju, lai novērtētu mikofenolāta mofetila drošumu un efektivitāti Jūsu gadījumā. Lai novērotu anēmiju vai leikocītu skaita samazināšanos, asins paraugus parasti bieži pārbauda pirmajos šīs terapijas mēnešos un pēc tam retāk.