Prednizolons


Kas ir prednizolons?

Prednizolons ir sintētisks hormons, ko parasti dēvē par steroīdu, precīzāk par glikokortikoīdu tipa steroīdu. Prednizolons ir ļoti līdzīgs hormonam kortizonam, ko dabiski ražo jūsu pašu ķermenis. Prednizonu lieto daudzu slimību un medicīnisku stāvokļu ārstēšanai. Ir vairāki steroīdu veidi ar dažādām darbībām. Glikokortikoīdu steroīdi ļoti atšķiras no androgēniem steroīdiem, kas ir zināmi kā "darbību uzlabojošas" zāles, kurus dažreiz izmanto dopingam.

Kā prednizons darbojas?

Daļēji prednizolons darbojas kā imūnsupresants. Imūnsistēma aizsargā jūs pret svešām baktērijām un vīrusiem. Dažu slimību gadījumā imūnsistēma kļūst hiperaktīva un uzbrūk organismam. Šīs slimības sauc par "autoimūnām slimībām". Dažas autoimūnās slimības, tostarp miastēnija, izraisa antivielas. Prednizolons nomāc antivielu veidošanos. Šī nomākšana var nedaudz apgrūtināt cīņu pret infekcijām, bet arī samazina pārmērīgu imūnsistēmas aktivitāti. Uzsākot prednizolona lietošanu, pastāv neliela iespēja, ka tas uz īsu laiku var izraisīt papildus muskuļu vājumu. Lielākā daļa ārstu cenšas to novērst, uzsākot prednizolona lietošanu ar mazu devu un palielinot līdz terapeitiskam līmenim.

Kādas ir prednizona iespējamās blakusparādības?

PNevēlamas blakusparādības nerodas visiem pacientiem un parasti ir saistītas ar prednizolona lietošanas daudzumu un ilgumu. Jūsu ārsts uzraudzīs iespējamās blakusparādības, un tās ietver:
• Bezmiegs un garastāvokļa izmaiņas. Var rasties eiforija vai depresija.
Vislabāk ir lietot prednizonu no rīta, lai samazinātu bezmiega rašanās iespēju naktī.
• Palielināta apetīte un svara pieaugums.
Cilvēki ar MG min svara pieaugumu kā visnomācošāko šo zāļu lietošanas blakusparādību. Prednizons palielina apetīti, apzinoties to, ir vieglāk to kontrolēt. Palīdzēt var arī veselīgs, zemkaloriju uzturs.
• Uzņēmība pret infekcijām.
Prednizolons nedaudz samazina Jūsu rezistenci pret infekcijām. Ja ir iespējams, izvairieties no personām ar infekcijas slimībām. Informējiet ārstu, ja Jums rodas pastāvīgas infekcijas pazīmes.
• Šķidruma aizture.
Prednizolons var izraisīt šķidruma aizturi. Jūsu ārsts uzraudzīs šo procesu. Šķidruma aizturi var izraisīt nātrija aizture un kālija izsīkšana, bieži urinējot. Ar sāli ierobežots / ar kāliju bagāts uzturs var palīdzēt samazināt šķidruma aizturi.
•Hipertensija.
Prednizons var izraisīt asinsspiediena paaugstināšanos. Ja nepieciešams, to var ārstēt.
• Ādas izmaiņas.
Prednizons var izraisīt ādas stāvokļa izmaiņas. Jūs varat pamanīt, ka ādas zilumi rodas vieglāk vai ka brūču dzīšana prasa ilgāku laiku.
• Fiziskā izskata maiņa.
Šīs izmaiņas var ietvert sejas vai kakla vai potīšu aizmugures pietūkumu; palielināts vēdera tauku daudzums; pinnes; plānāka āda; vai ādas strijas.
• Osteoporoze.
Prednizolons var padarīt jūsu kaulus trauslus, palielinot kalcija zudumu. Tas parasti notiek pēc ilgstošas prednizona lietošanas. Var ieteikt lietot kalcija un D vitamīna piedevas vai palielināt ar kalciju bagātu pārtikas produktu daudzumu uzturā un regulāri veikt kaulu blīvuma pārbaudes.
• Katarakta un glaukoma.
Pēc ilgstošas prednizona lietošanas var attīstīties katarakta vai glaukoma. Šo stāvokli var noteikt un uzraudzīt, periodiski veicot regulāras acu pārbaudes.
• Hiperglikēmija vai diabēts (paaugstināts cukura līmenis asinīs).
Prednizolons var palielināt cukura (glikozes) līmeni asinīs. Ar periodiskām asins analīzēm ārsts to var uzraudzīt. Izmaiņas matu augšanā. Prednizolons var izraisīt matu krāsas maiņu (tie var palikt tumšāki) un/vai aktīvāku augšanu. Tas parasti izzūd, kad tiek samazināta prednizona deva.
• Kuņģa darbības traucējumi (gremošanas traucējumi, kuņģa dedzināšana vai čūla).
Prednizolons var izraisīt kuņģa-zarnu trakta kairinājumu. Lietojiet prednizonu ēšanas laikā, ar pienu vai antacīdiem. Nelietojiet tukšā dūšā. Jūsu ārsts var izrakstīt skābi samazinošas zāles, lai aizsargātu kuņģi.

Vai ir kādi īpaši uztura ierobežojumi?

Rekomendē diētu ar augstu olbaltumvielu / zemu sāls / zemu ogļhidrātu saturu.

Kā rīkoties, ja esmu izlaidis prednizolona devu?

Jums jācenšas izvairīties no prednizona devas izlaišanas. Ja to darāt, izpildiet šīs vadlīnijas:
• Ja esat aizmirsis iedzert prednizonu parastajā laikā, bet atceraties to vēlāk tajā pašā dienā, nekavējoties lietojiet aizmirsto devu.
•Ja esat aizmirsis lietot vakardienas devu, izlaidiet vakardienas devu un lietojiet parasto devu šodien.
• Ja Jums ir alternatīvs dienas grafiks un esat aizmirsis vakardienas devu, lietojiet vakardienas devu šodien. Rīt atsāciet alternatīvo dienas grafiku.
• Tā kā prednizolons nomāc dabisko steroīdu veidošanos organismā, pārāk ātra prednizona lietošanas pārtraukšana var izraisīt nopietnas, pat dzīvībai bīstamas sekas, tostarp zemu asinsspiedienu, zemu ķermeņa temperatūru, sirds mazspēju, apjukumu un citas sekas.
• Prednizolona strauja samazināšana vai lietošanas pārtraukšana var būt saistīta arī ar miastēnijas pasliktināšanos, slikto dūšu, vemšanu, sāpēm vai drudzi.
• Nekad nepārtrauciet un nemainiet prednizolona devu bez ārsta piekrišanas. Ja plānojat ceļojumu, vienmēr paņemiet līdzi papildus devu.

Kā tiek noteiktas prednizolona devas?

Grafiku nosaka organisma reakcija uz prednizolonu. Miastēnijas smagums, simptomu kontrole un blakusparādību attīstība tiek ņemta vērā, kad ārsts nosaka Prednizolona devu. Jūs un jūsu ārsts strādāsiet kopā, lai mēģinātu sasniegt pēc iespējas mazāku devu, lai jūs būtu pietiekami stiprs, lai pārvaldītu ikdienas aktivitātes. Jūs varat arī apspriest steroīdu devas mazināšanu, pievienojot, piemēram, citu imūnsupresantu, tādu kā mikofenolāts vai azatioprīns.

Ko nozīmē termini "Alternatīva diena", "Augsta diena", "Zema diena" un "Brīvdiena"?

Tie ir termini, ko izmanto, lai aprakstītu tipiskus prednizona dozēšanas modeļus.
• "Alternatīvā diena" ir tad, kad Jūs lietojat prednizonu katru otro dienu (piemēram, 10 mg šodien, nelietojiet neko rīt, lietojiet 10 mg nākamajā dienā u.t.t.)
• "Augsta diena" un "Zema diena" attiecas uz devām, kuras lieto alternatīvajā dienas grafikā, ko parasti izmanto, kad sāk samazināt zāļu daudzumu. "Augsta diena" ir diena, kad lieto lielāku prednizona devu. "Zema diena" ir diena, kad lieto mazāku prednizona devu.

Sv Pr Ot Tr Ct Pk S Sv
60

Augsta

20

Zema

60

Augsta

20

Zema

60

Augsta

20

Zema

60

Augsta

20

Zema

Var būt noderīgi ierakstīt devas kalendārā, lai palīdzētu atcerēties pareizo dienas devu.
• "Brīvdiena" apraksta dienu, kad Prednizona deva ir 0 mg (kad netiek lietots prednizons).

Vai citiem ir svarīgi zināt, ka es lietoju prednizolonu?

Jā. Jebkuram ārstam vai jūsu zobārstam, kurš par Jums rūpējas, jāzina, ka Jūs lietojat prednizolonu. Ārkārtas situācijās arī Jūsu ģimenei vai tuviem draugiem jāzina, ka lietojat prednizolonu. Nēsājiet līdzi identifikācijas karti, kurā norādīts, ka lietojat prednizonu un citus medikamentus, kā arī ārsta vārdu un tālruņa numuru. Tā ir svarīga informācija, ja rodas ārkārtas situācija.