Rituksimabs


Rituksimabs ir izstrādāts lai ārstētu noteiktus asins vēža veidus, piemēram, ne-Hodžkina limfomu un autoimūnas slimības, piemēram, reimatoīdo artrītu. Tas tiek pētīts arī kā iespējama myasthenia gravis (MG) terapija.

Kāpēc uzsāk rituksimaba terapiju?

Rituksimabs ir medikaments, ko lieto dažādiem autoimūniem stāvokļiem, no kuriem viens ir myasthenia gravis (MG). Daudzi cilvēki ar MG dod labu atbildes reakciju uz terapiju ar imūnsupresantiem. Tomēr aptuveni 10 % cilvēku ar ģeneralizētu MG uz šo terapiju reaģē daļēji, vai arī viņiem attīstas blakusparādības, kas liek pārtraukt preparātu lietošanu. Šādos gadījumos ārsts var nozīmēt rituksimabu.

Kas ir rituksimabs?

Rituksimabs pieder zāļu grupai, ko sauc par monoklonālām antivielām. Rituksimabs ir vērsts uz proteīnu, ko sauc par CD20. Šis proteīns ir atrodams uz B šūnām, kas atbild par autoantivielu produkciju. Kad rituksimabs pievienojas šim proteīnam, tas rada kaskādes reakciju, kas noved pie B šūnas iznīcināšanas. Rituksimabs samazina imūnās sistēmas aktivitāti.

Cik efektīvs ir rituksimabs pie miastēnijas?

Lai gan rituksimabs netika izstrādāts tieši MG, ir daži pētījumi, kas parāda šo zāļu efektivitāti MG ārstēšanā. Daži no šiem pētījumiem liecina, ka rituksimabs var būt saistīts ar mazākām blakusparādībām, salīdzinot ar citiem imūnsupresantiem. Pētījumi arī parādīja, ka rituksimabs parasti ir efektīvāks cilvēkiem, kuriem ir antivielas pret MuSK receptoriem.

Kā lieto rituksimabu?

Rituksimabu ievada intravenozi, kas nozīmē, ka to jāievada vēnā apmācītam medicīnas personālam. Ievadīšanas biežums ir atkarīgs no MG smaguma. Parasti pacients saņem 1 vai 2 infūzijas 1 reizi sešos mēnešos.

Svarīgi zināt!

Tā kā rituksimaba terapija nomāc imūnsistēmu, palielinās nopietnu infekciju risks. Biežas rituksimaba blakusparādības ir drudzis, drebuļi, sāpes, nogurums, locītavu sāpes un saaukstēšanās simptomi (aizlikts deguns, šķaudīšana un iekaisis kakls). Nav drošu datu par rituksimaba lietošanu grūtniecības laikā. Noteikti konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu pirms grūtniecības plānošanas, lai kopā apspriestu terapijas riskus un ieguvumus.